Arhitektonski studio Helman & Jukić od 2000. godine projektira, nadzire građenje i savjetuje investitore na brojnim poslovnim, stambenim i infrastrukturnim građevinama. Uočivši da se gradnja u razvijenim zemljama svijeta kreće u smjeru čvršće suradnje između projektanata različith struka, te projektanata i izvođača, a sve putem BIM-a, odlučujemo implementirati Revit Architecture u svoj rad.
Od 2010. godine Autodesk Revit Architecture je najvažniji programski i jedini projektantski alat u našem uredu.
IMPLEMENTACIJA
Tipičan razlog za izbjegavanje migracije na novi programski alat, ili novi sustav rada općenito, je bojazan da će baza ranijih radova, detalja i sl., prelaskom na novi softver postati beskorisna. Korisnik uredskog prostora kojeg smo prije desetak godina interijerski riješili, te pratili putem nekoliko preinaka tijekom vremena, obratio nam se sa željom za novim preinakama. Postojeći CAD nacrt izvedenog stanja prethodne adaptacije smo unijeli kao podlogu, te u Revitu izmodelirali samo dio prostora koji se trebao adaptirati.

1 – Unos modela na CAD podlogu
Jedna od korisnih funkcija ugrađenih u Revit je mogućnost modeliranja i prikazivanja različitih varijantnih rješenja unutar istog modela. Investitor ima mogućnost usporediti različite opcije, dok projektant sve verzije može držati u jednom modelu do konačne odluke o izboru verzije.

2 – Prikaz različitih verzija idejnog rješenja
Elementi od kojih je načinjen model u Revitu mogu pripadati određenoj fazi gradnje: postojeće, rušenje, novo, budući aneksi i sl. Iskoristili smo tu mogućnost da prikažemo postojeće stanje, rušenja te novu gradnju u svim pogledima (tlocrtima, presjecima, tlocrtima spuštenog stropa).

3 – Postojeće stanje, plan rušenja, plan zidanja
Kako je investitor u međuvremenu donio odluku o adaptaciji ostatka prostora, postojeći model smo na opisani način proširili na ostatak etaže.

4 – Model cijele etaže
Tijekom projektiranja, projektant i investitor mogu imati uvid u konačni rezultat zahvaljujući činjenici da je vizualizacija sastavni dio rada u Revitu.

5 – Zatečeno stanje

6 – Konačna verzija projekta
PRAĆENJE PROJEKTA KROZ SVE FAZE
Projektiranje novogradnje u Revitu započinje unosom geodetske podloge u CAD zapisu i njeno pretvaranje u trodimenzionalni teren.

7 – Topografski model s vidljivim prilaznim putem i granicama parcele
Uz uobičajene arhitektonske mogućnosti prezentacije, presječene perspektive omogućuju projektantu i investitoru bolje razumijevanje projekta.

8 – Tlocrt i presječena perspektiva
Pridržavanjem pravila izrade modela na način na koji se zgrada u stvarnosti izvodi, jednostavno dobijemo precizan plan oplate koji se dinamički mijenja kako unosimo promjene na projektu.

9 – Plan oplate
Detalji se rješavaju kao „živi“ nacrt koji prati promjene na modelu, uz dodatno grafičko i tekstualno opisivanje.

10 – Detalj balkona
Modelirani prikaz volumena i površina za obračun komunalne naknade se obnavlja i automatski obračunava u tablicama prema ranije definiranim formulama, u skladu s pravilnikom.

11 – Volumeni, pogled s jugoistoka i sjeverozapada

12 – Obračun površina i volumena
Konačni izgled projekta se može vidjeti i bez posebnog dodatnog modeliranja.

13 – Model objekta
URED OVLAŠTENOG ARHITEKTA TEA HELMAN JUKIĆ "Rudeška cesta 160 c, Zagreb tel:+385/1/3866 431 e-mail: tea@helman-jukic.com, hrvoje@helman-jukic.com